Վերջին շրջանում Ադրբեջանում իրականացվող օրենսդրական փոփոխությունները միտված են բոլոր վարչատարածքային միավորների ինքնավարության նվազեցմանը. Հայկ Մամիջանյան
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանն ԱԺ նիստերին հաջորդող ճեպազրույցների ժամանակ պատասխանել է լրագրողների հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերել են Արցախի խնդրին եւ դրա շուրջ տեղի ունեցող գործընթացներին:
Իշխանությունները վերջին շրջանում հաճախ են խոսում միջազգային տեսանելի մեխանիզմ ստեղծելու մասին, որի դեպքում Ստեփանակերտը եւ Բաքուն պետք է երկխոսեն միմյանց հետ: Ի՞նչ է նշանակում տեսանելի միջազգային մեխանիզմ, եւ դա արդյո՞ք տարբերվում է ոչ տեսանելի մեխանիզմից: Լրագրողի այս հարցին պատասխանելով` Հայկ Մամիջանյանը նշել է, որ վերջին շրջանում Ադրբեջանում իրականացվող օրենսդրական փոփոխությունները միտված են բոլոր վարչատարածքային միավորների ինքնավարության նվազեցմանը, դա արվում է նույնիսկ Նախիջեւանի պարագայում, ինչը միջազգային պայմանագրերի խախտում է:
«Էական չէ, թե ինչպես է դա ձեւակերպվում. տեսանելի, ոչ տեսանելի: Այս պահին ընթացող բանակցությունները ղարաբաղյան կողմը մեկնաբանում է որպես հրատապ հումանիտար խնդիրների լուծման բանակցություն, Ադրբեջանը`  որպես էթնիկ միավորի հետ շփում: Այ դա է մեծագույն պրոբլեմ: Եվ այն տրամաբանությունը, որով գնում է այս պահին ընդհանուր բանակցային ճարտարապետությունը, հենց դրան է բերելու»,- ընդգծել է պատգամավորը` հավելելով, թե երբ մենք խոսում ենք անվտանգության երաշխիքի մասին, պետք է հասկանալ, որ անվտանգության երաշխիք կարող է լինել բացառապես կարգավիճակի խնդրի լուծումը: Արձագանքելով լրագրողի ճշգրտող հարցին, թե արդյոք ռեալ չէ՞ միջազգային որեւէ մեխանիզմի ստեղծումը, որով կարող է ապահովվել Արցախի բնակիչների անվտանգությունը, Հայկ Մամիջանյանը նշել է. «Ռեալ համարում եմ. Արցախում բնակվող յուրաքանչյուր հայի կողքին` մեկ զինված խաղաղապահ: Իմանալով հարեւան պետության առավելապաշտական նկրտումները` կարծում եմ` դահլիճում ներկաներն էլ են դա գիտակցում, դա միակ հնարավորությունն է, որ Արցախի քաղաքացիներն անվտանգ լինեն: Իսկ այդպիսի բան որեւէ պայմանագրով նախատեսված չի լինի»:
Հայկ Մամիջանյանը նաեւ տեղեկացրել է, որ «Եվրանեսթի» շրջանակում հաջորդ հանդիպումը տեղի է ունենալու Բաքվում` հավանաբար աշնանը: Պատգամավորի խոսքով Բաքու մեկնելու իր հնարավորության պարագայում անելու է ամեն բան, որպեսզի հանդիպի Բաքվի բանտերում պահվող հայ ռազմագերիներին:
Այս հարցի հետ կապված խմբակցության ղեկավարը դեռեւս մեկ տարի առաջ էր նամակով դիմել Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի խոսնակին:

А.Мамиджанян: “В последнее время законодательные изменения в Азербайджане направлены на сокращение автономии всех административно-территориальных единиц”
2 марта в ходе брифингов по итогам заседаний НС руководитель фракции “Честь имею” А.Мамиджанян ответил на вопросы журналистов, в основном касающиеся Арцахской проблемы и происходящих вокруг нее процессов.
В последнее время власти часто говорят о создании видимого международного механизма, и в этом случае Степанакерт и Баку должны вести диалог друг с другом. Что такое видимый международный механизм и чем он отличается от невидимого механизма? А.Мамиджанян, отвечая на вопрос журналиста, отметил, что последние законодательные изменения, осуществленные в Азербайджане, направлены на сокращение автономии всех административно-территориальных единиц, это делается даже в случае Нахичевана, что является нарушением международных договоров.
“Не суть важно, как это формулируется: видно – не видно. Ныне карабахская сторона интерпретирует текущие переговоры как переговоры по решению неотложных гуманитарных проблем, Азербайджан – как контакт с этнической единицей. Именно в этом самая большая проблема. И логика, по которой идет общая переговорная архитектура на данный момент, приведет именно к этому”, - подчеркнул депутат, добавив, что когда мы говорим о гарантии безопасности, следует понимать, что гарантия безопасности может быть исключительно решением проблемы статуса. Отвечая на уточняющий вопрос журналиста, реально ли создание какого-либо международного механизма для обеспечения безопасности народа Арцаха, А.Мамиджанян заметил: "Считаю, реально: за каждым проживающим в Арцахе армянином – вооруженный миротворец. Зная самые максималистские притязания соседнего государства, это единственная возможность для граждан Арцаха быть в безопасности. А подобного ни в одном договоре не будет оговорено”.
А.Мамиджанян также сообщил, что следующая встреча в рамках “Евронест” состоится в Баку, возможно, осенью. По словам депутата, при возможности поехать в Баку, он сделает все, чтобы встретиться с армянскими военнопленными, содержащимися в бакинских тюрьмах.
По этому вопросу руководитель фракции год назад обратился с письмом к спикеру Милли Меджлиса Азербайджана.